Загрузка..
Вы здесь:  Главная  >  Рубрики  >  Власть  >  Текущая статья

До стандартів демократії українці ще не дійшли: за темношкірого кандидата в Президенти голосувати не будуть

Автор:   /  02.12.2018

vuboru

   Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив дані власних досліджень громадської думки українців.

В цьому дослідженні КМІС знов поставив запитання респондентам, аналогічні тим, які задавалися американцям у дослідженнях компанії GALLUP протягом 1937-2015 рр.: «Якби партiя,  якiй Ви довiряєте, висунула б кандидатом у Президенти безумовно добре квалiфiкованого кандидата-жiнку: чи проголосували б Ви за такого кандидата?». Аналогічні запитання стосувалися євреїв та чорношкірих і деяких інших груп. По кожному з цих 3-х запитань (щодо жінок, євреїв та чорношкірих) у 2015 р. більше 90% американців сказали, що готові голосувати.  Щодо України у жовтні-листопаді 2018 р. отримані такі результати:

—        За кандидата-жінку готові голосувати 72% опитаних, за кандидата-єврея 36%, за чорношкірого кандидата – 26%.

—        Порівняно з 2011 роком, коли ми вперше проводили таке опитування, підтримка жінок і євреїв практично не змінилася, а лояльність до темношкірого політика серед українців зросла – з 18% до 26%. 

Більш детально:

 • На запитання «якби партiя, якiй Ви довiряєте, висунула б кандидатом у Президенти безумовно добре квалiфiкованого кандидата – жiнку:чи проголосували б Ви за такого кандидата?», ствердно відповіли 72% українців (а у 2011 таких було 70%, різниця незначуща), не виказали б підтримку та не змогли відповісти на запитання однаково 14%; суттєва різниця у відповідях існує між жінками та чоловіками – 74% жінок згодні проголосувати за кандидата-жінку, проте серед чоловіків таких лише 69%. Не проголосували б за жінку 16% чоловіків та 12% жінок.
 • На запитання «якби партiя, якiй Ви довiряєте, висунула б кандидатом у Президенти безумовно добре квалiфiкованого кандидата – єврея: чи проголосували б Ви за такого кандидата?», ствердно відповіли лише 36% українців (у 2011 було стільки ж), не підтримали б 43% та не змогли відповісти 21% опитаних; серед чоловіків більше тих, хто б не підтримав таку кандидатуру, ніж серед жінок (45% проти 41%).
 •  В Україні поки що немає жодного політика – афро-українця, але якщо б був, то в нього було б ще менше шансів стати президентом. На запитання «якби партiя, якiй Ви довiряєте, висунула б кандидатом у Президенти безумовно добре квалiфiкованого кандидата — чорношкірого політика: чи проголосували б Ви за такого кандидата?», ствердно відповіли 26% українців (а у 2011 таких було лише 18%), не підтримали б  58% та не змогли відповісти 16% опитаних.

Графік 1.Рівень підтримки українцями і американцями кандидата в президенти — жінки, єврея та темношкірого політика

1ukr

Нам не вдалося знайти аналогічних даних сусідніх країн – Росії, Білорусії чи Польщі, що ж до даних США, то якщо порівнювати ці дані з результатами 2015 року, бачимо, що:

 • Різниця між відповідями українців та американців з приводу кандидата-жінки суттєво відрізняються від американських, на 20 процентних пунктів (72% проти 92%).  Ставлення американців до кандидатур жінок в цілому зростало, українські дані відповідають американським даним початку 70-х років.
 • Драматична різниця у ставленнях до кандидатів-євреїв – 91% американців підтримали б такого кандидата, а в Україні таких лише 36% (ця кількість не змінилася з 2011 року), тобто різниця у 55 процентних пунктів.  Це менше, ніж було в США за увесь період спостережень (з 1937 року, коли позитивно відповіли тільки 46% населення).
 • Але найбільша різниця у ставленні до чорношкірого кандидата – 26% у порівнянні з 92%, тобто 66 процентних пунктів.   Це теж менше, ніж в США за увесь період спостережень (це питання почали задавати у 1958, коли позитивно відповіли 37% населення).

Коментар В.Паніотто

Порівняння даних щодо України і США показують, що Україна має докласти ще багато зусиль, щоб сформувати такий самий рівень толерантності при обранні президента, як в США.   Американці довели, що вербальна поведінка при відповіді на це запитання не є відображенням політичної коректності, коли у 2009 році обрали своїм президентом Барака Обаму.   І це в країні, в якій народився Ку-клукс-клан і панували расистські упередження.

І якщо драматична різниця у толерантності до чорношкірого кандидата може бути пояснена тим, що у нас в країні взагалі мало афро-українців і пересічна людина не має досвіду спілкування з ними, то з євреями ситуація інша.  Євреї жили тут з часів Київської Русі і ще відносно недавно (за переписом 1959 року) складали найбільшу етнічну групу після українців і росіян.

З іншого боку слід звернути увагу на те, що вербальна поведінка може не співпадати з реальною (парадокс Лап’є́ра) і щонайменше на виборах мерів міст упередженість щодо євреїв не проявляється,  наприклад у Вінниці чи Харкові регулярно з великім відривом від інших кандидатів обиралися кандидати-євреї.

Страницы: 1 2

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone
 • Добавить комментарий

  Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  ЧИТАТЬ ЕЩЕ...

  o_1egiu8v11179k8e8usk1la1tv

  В Запорожье мэр зовет депутатов на сессию горсовета

  Читать дальше →