Загрузка..
Вы здесь:  Главная  >  Конкретно  >  Текущая статья

До уваги запорізьких овочівників: тисяча і один нюанс тепличного овочівництва

Автор:   /  20.02.2018

IMG_1610

15 лютого в Енергодарі Запорізької області відбулася конференція «Сучасне тепличне господарство-2018», яку проводила компанія «Інфоіндустрія» в рамках Українського проекту бізнес-розвитку  плодоовочівництва UHBDP, який реалізується асоціацією MEDA за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади (Global Affairs Kanada).

Вищий пілотаж землеробства

Ця аграрна сфера потребує, як мінімум, удвічі більше вкладень, ніж традиційне землеробство, має тисячу і один технологічний нюанс, що вимагає від аграрія неабияких знань, досвіду, навичок, терпіння і підприємливості. І якщо власник теплиці врахує більшість із цих чинників, то на нього чекає заслужена і щедра винагорода, яка в рази перевершує віддачу традиційного овочівництва, адже врожайність у теплиці разів у шість вища, ніж на відкритих площах, до того ж один і той гектар може дати кілька врожаїв на рік.

Згідно з офіційними даними, загальна площа угідь, на яких вирощуються овочі закритого ґрунту наближається до показника 4,6 тис га, за неофіційними – у кілька разів більше. Лише близько 16% овочів виробляється промисловим способом, решта – в особистих селянських господарствах. Незважаючи на те, що в закритому ґрунті можна вирощувати близько ста різноманітних їстівних продуктів, українські тепличники роблять акцент на трьох видах продукції. Овочі становлять 79% від загального обсягу виробленого, квіти — 19, гриби — 2%. Треба зауважити, що інформація різних джерел про параметри цього сегмента АПК, хоч і не суттєво, але все ж відрізняється. Цей різнобій свідчить про абсолютну байдужість держави до тепличного плодоовочівництва та відсутність будь-якої аграрної політики щодо нього.

Виживання чи еволюція?

Потенціал галузі далеко невичерпаний, однак і площі теплиць, і обсяги виробництва останнім часом тупцюються на місці. Це пояснюється різким зниженням купівельної спроможності населення, закритістю ринку Росії, невідповідністю нашої продукції стандартам Європи, різким здорожчанням тарифів на газ та електроенергію. Тепличники, як і всі господарники, поставлені в умови природного відбору: вижити зможе лише той, хто найшвидше пристосується до нових жорстких умов, зуміє виробити дешевий і високоякісний продукт і головне – знайти покупця. Одне слово, або еволюціонує до рівня європейського виробника, або зійде з дистанції.

У першу чергу опинилися під ударом дрібні аграрії, які становлять основну масу тепличників. Ось уже четвертий рік поспіль їм протягує руку допомоги канадський проект UHBDP, який організовує для них навчання, розбудовує логістичні канали, підтримує найперспективніші індивідуальні проекти. У конференції «Сучасне тепличне господарство 2018» взяли участь понад 300 фермерів із південних областей України, експерти, аграрії, науковці, підприємці, які постачають фермерам насіння, засоби живлення, захисту та обладнання.

IMG_1606

Реалізація продукції – головна проблема виробників плодоовочевої продукції. Менеджер проекту UHBDP Дмитро Ніколаєв пропонує тепличникам змінити мотивацію: замість виживання за будь-яку ціну, прориватися на європейський ринок, котрий потребує української продукції, особливо протягом так званих ринкових вікон, коли тимчасово зупиняється потік овочів із Іспанії, Італії, Румунії, Голландії та інших «овочевих» країн ЄС. Міжнародна виставка Fruit logistica свідчить про те, що дуже багато ніш плодоовочевого ринку Європи ще не повністю заповнені, але про них треба знати і швидкими темпами освоювати виробництво продуктів, які користуються попитом, добиватися їхньої високої якості, сертифікувати, згідно з європейськими вимогами. Для цього, своєю чергою, треба підвищувати рівень спілкування та довіри, що відкриє шлях до кооперації. «Спільна праця набагато ефективніша, вона дасть змогу сформувати більші партії високоякісної сертифікованої продукції, мінімізувати ризики, не можна втрачати цей шанс», – наголошував Дмитро Ніколаєв.

Тут варто нагадати, що Кам’янка-Дніпровський район та місто Енергодар Запорізької області вважаються столицею тепличного плодоовочівництва України. Цей статус вони здобули не лише тому, що господарства, які оточують Енергодар, користуються дешевими теплом та електроенергією, а й через те, що підприємливі піонери цього бізнесу, ще на початку 1990-х змогли прокласти канали збуту у близьке зарубіжжя, Крим та Донбас. Завдяки досягненням тепличників цього району Запорізька область утримує перше місце в Україні за валовим виробництвом овочів закритого ґрунту. Як розповів заступник департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА Олександр Ясинецький, середнє господарство раз у два дні відправляє споживачам 500-1000 кг овочів: помідори, перець, огірки. Щоправда, протягом останніх чотирьох років відпрацьовані схеми реалізації, коли левова частка продукції відправлялася до Росії, були зруйновані. А тому виробники сьогодні в пошуку нових каналів. В основному продукція реалізується на кооперативних ринках, імпровізованих торговельних майданчиках при дорогах. Через це розвиток овочевого сектору цього міні-регіону дещо пригальмував. За цих обставин потрібне було нестандартне рішення. Його запропонував власник фермерського господарства ПП «Чорний», який вивчав досвід плодоовочевої логістики в Канаді, потім за підтримки проекту UHBDP реалізував його в Кам’янка-Дніпровському районі. На базі власного тепличного господарства площею 6 га він створив логістичний центр, який приймає овочі від навколишніх тепличників в радіусі 50 км, доробляє їх, охолоджує, пакує і щодоби відправляє у торговельні мережі за межами області 80-100 тон продукції. Однак Запорізькій області потрібен не один такий центр. А тому, на думку Олександра Ясинецького, має діяти державна та місцеві програми підтримки плодоовочівництва. На жаль, в обласному бюджеті поки що не знаходиться коштів для реалізації такої програми.

Страницы: 1 2 3

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

ЧИТАТЬ ЕЩЕ...

superluna2

Красота, аж выть хочется: запорожцы любовались видом небесного светила

Читать дальше →