Загрузка..
Вы здесь:  Главная  >  Рубрики  >  Главное за сутки  >  Текущая статья

«Bilder finden» – «Знайти образи». Фільм, присвячений всесвітньовідомому письменнику і художнику Бруно Шульцу, можна побачити у Запоріжжі

Автор:   /  08.11.2017

образи

 

Всіх бажаючих запрошує «Книгарня Є» (проспект Соборний, 137) у неділю, 19 листопада. Початок — о 16.00.

Бруно Шульц – всесвітньовідомий письменник і художник, польський єврей, став жертвою терору в часи німецької окупації Дрогобича у 1941- 42 рр.

Порятунок, що його спершу знайшов Шульц, розмальовуючи на замовлення офіцера СС Фелікса Ляндау дитячу кімнату на теми казок, виявився тимчасовим. Есесівці вбили Шульца 19-го листопада 1942 р.

Попри інтенсивні повоєнні пошуки, стінописи вважалися зниклими, доки 9 лютого 2001 року на них не натрапив автор документальних фільмів Беньямін Ґайслер. У травні 2001 р. представники єрусалимського Музею пам’яті Голокосту Яд Вашем вилучили фрагменти стінописів, спровокувавши цим кроком запеклу міжнародну суперечку.

„Знайти образи“ фіксує перебіг пошуків, відкриття і раптове зникнення Шульцових образів, відтворюючи з поокремих деталей сюжет одного з найсуперечливіших музейних надбань останніх років. Яд Вашем заявив про своє моральне право зберегти малюнки. Натомість представники офіційної України та Польщі тлумачать вилучення як злочин. Та що кажуть самі євреї-дрогобичани?

Цей фільм дає можливість глядачеві стежити за заплутаною мозаїкою відомих і невідомих розповідей очевидців про Бруно Шульца та його останні дні.

Народився Бруно Шульц у Дрогобичі, маленькому містечку тогочасної австро-угорської провінції Галичини. Шульц мислив і писав польською, відкидаючи будь-які пропозиції переїзду, адже був переконаний, що не зможе творити за межами рідного міста. Розташований у Прикарпатті, багатому нафтою, культурно й економічно строкатому регіоні Східної Галичини, Дрогобич був важливим осередком єврейского життя у довоєнній Східній Европі. Більшість євреїв-мешканців Дрогобича було знищено в таборі смерти Белжец та Броницькому лісі.

„Знайти образи“ знайомить нас із людьми, що пережили Голокост і знали Бруно Шульца особисто, єднаючи сьогодення з поетичними та бентежними візіями Шульцових творів.

Цитати Бруно Шульца

з „Цинамонових крамниць“ (1934)…

Це непрощена легковажність – висилати молодого хлопця з важливою і пильною місією в таку ніч, адже у її півсвітлі вулиці розщеплюються, плутаються й міняються одна з одною місцями. У глибині міста відкриваються, так би мовити, вулиці-двійниці, вулиці брехливі та оманливі. Заворожена й одурена уява створює злудні пляни міста, нібито давно знані та знайомі, на яких ті вулиці мають своє місце і свою назву, а ніч у невичерпній своїй плодючості не має нічого іншого до роботи, як усе далі творити нові й примарні конфігурації. Та зваба зимових ночей починається зазвичай невинно, від схотінки скоротити собі дорогу, скористатися незвичним, зате швидким проходом. Виникають поманливі комбінації перетину заплутаної мандрівки якимось невипробуваним провулком…

з „Геніяльної епохи“ (1937) …Тобі, Шломо, — сказав я, — можу довірити таємницю тих малюнків. Ще на самому початку мене відвідували сумніви, чи їхній автор насправді я. Часом мені здається, що вони мимовільний плагіят, щось, що мені нашептали, підсунули… Так, ніби щось ззовні скористало з мого натхнення заради невідомої мені мети. Коли-небудь я таки признаюся тобі, — додав я пошепки, дивлячись йому у вічі, — що знайшов оригінал.

— Оригінал? — перепитав він, і його обличчя вмить осяяло блиском

— Авжеж, зрештою, сам подивися…

Фрази з фільму

Дора Кацнельсон, реформована єврейська громада, Дрогобич: „Адже ,Яд Вашем‘ вважає, що вони — найважливіші євреї, а ми – євреї, що залишилися у Східній Европі, живемо в різних країнах, у скруті, без прав. Отже, можна нами легковажити. Їм годі зрозуміти наш спосіб життя. Їм важко збагнути, чому ми залишаємося. У тих людей немає великої єврейської мудрости. Адже єврейська мудрість намагається охопити цілий світ як один образ. Тут, в Івано-Франківську (Станіславі), мешкає 800 євреїв, 2000 в регіоні і 8000 на Львівщині. Так, ми залишаємося тут, але ми любимо Ізраїль. Ізраїлеві потрібна наша допомога».

Крістіан Ґайслер, Гамбурґ: „До речі, за словами Бруно Шульца, ,дійсність – це тінь слова‘. Здається мені, що він сказав саме так. Це сталося, коли образи було замальовано. Дуже дивно. Замальовані картини годі було побачити, однак упродовж сорока років шар фарби поступово перетворювався на порох, облітав, унаслідок чого виступили справжні фігури. Дійсність…малюнку у формі тіні“.

Гарі Цаймер, Єрусалим: „Поляки мають музей Міцкевича, де багато Шульцових речей, малюнків та рукописів. Ми ж єдині, хто не має нічого. Маю на увазі нас, євреїв, адже він таки був євреєм, хоч і писав польською. Шульц був євреєм. І загинув за те, що був ,клятим жидом‘, тому не розумію, чому в нас досі нічого немає. Щось та й повинно належати нам. Утім, це не моя справа“… „Скільки там того… Адже навіщо їм той вплив на владу в Польщі чи Україні. Вони зробили це так, як добрі злодії. Прийшли і взяли.“

Страницы: 1 2

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone
 • Добавить комментарий

  Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  ЧИТАТЬ ЕЩЕ...

  photo_353858

  В Запорожье очередной аферист «помог» решить проблемы с полицией. За 37 тысяч гривен

  Читать дальше →